Knowledge data base / Kunskapsbanken (English & Swedish)
Återbetalning av skatt från Danmark
01 November 2008
Nu kan Du även söka återbetalning av energiskatter och moms erlagda i Danmark vid inköp av flygbensin som används till annan flygning än s.k. privat nöjesflygning.
Det danska systemet omfattar även moms vilket ställer krav på att man kan styrka att man är registrerad för moms i Sverige. Skatteverket (SKV) kan intyga detta på blankett SKV 5708.
Om man inte söker återbetalning av moms räcker det med att styrka firma genom ett registreringsbevis, blankett SKV 4621 utställd av Skatteverket.
Blanketten och anvisningarna för återbetalning återfinns på länken uppe i det högra hörnet.
Blankett SKV 5708 har utgått ur SKV:s sortiment men Hjelmco har en kopia också det uppe i det högra hörnet. Blanketten skall fyllas i för avsett land och sändas till Ditt mervärdesskattekontor för underskrift och retur.
Related info
- Ny tankstation med AVGAS 100... 13 July 2010
- Hjelmco inviger ny... 13 July 2010
- Regeringen säger nej till... 12 June 2010
Ash from the... 12 May 2010- More news

sitemap

